E-FATURA

Kağıda  basılan faturaların kağıt yerine  elektronik ortamda basılmasına e-fatura denilmektedir. Elektronik faturaların kağıt faturalara göre bir çok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle çevre dostudur. Daha hızlı fatura oluşturabilir ve zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. Faturanın kaybolma riski ortadan kalkar. Dijital ortamda arşivlendiği için eski faturalara ulaşmanız çok kolaydır. Alıcı ve Satıcı arasındaki mutabakatı kolaylaştırır.

E-Yaz Yazılım e-fatura oluşturma

e-fatura oluşturma

E-FATURA OLUŞTURMA

E-Yaz Yazılıma ait Fatura modülünde fatura oluşturulduğunda, elektronik faturanın da oluşması gerekiyorsa otomatik olarak oluşturabilirsiniz. E-Yaz Yazılım, cari modülünde kartları oluşturulmuş  firmaları, GİB [Gelirler İdaresi Başkanlığı] de kayıtlı olan e-fatura düzenleme zorunluluğu olan  firmalar ile eşleştirme yapar böylece fatura kesilecek firmanın  e-faturası sistem tarafından otomatik olarak oluşturulur.

e-faturada ticari fatura temel fatura

ticari fatura ve temel fatura

TİCARİ FATURA | TEMEL FATURA

E-Faturalar ticari ve temel adı altın da  a iki ana gruba ayrılırlar. Ticari Faturalar karşı tarafın yedi gün içinde kabul ya da  itiraz etme hakkının olduğu faturalar dır. Temel faturalar ise itiraz hakkının olmadığı genellikle hizmet [Elektrik, Su, Telefon, doğalgaz gibi] faturalarıdır.

e-fatura ticari faturalarda durum sorgulama

ticari faturalarda durum sorgulama

TİCARİ FATURALARDA DURUM SORGULAMA

E-Fatura olarak kesilen Ticari Faturalara karşı tarafın bir hafta itiraz etme hakkı vardır. GİB Gelen Faturalar ekranında “GİB’den Sorgula” butonunu kullanarak gelen faturalarını sorgulayabilirsiniz ve  faturanın onaylanıp onaylanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Gelen E-Faturaların Sorgulanması ve Kontrolu

e-fatura sorgu ve kontrolu

GELEN E-FATURALARIN SORGULANMASI VE KONTROLÜ

E-yaz Yazılım ürünü olan Kobi ERP [Kerp] yazılımı ile gelen e-faturaları,veri tabanına alarak, kontrolünü ve sorgulamasını yapabilirsiniz.

E-Fatura da cari ve stok eşleştirme

cari ve stok eşleştirme

CARİ VE STOK EŞLEŞTİRME

Veri tabanına alınan faturaların cari eşleştirmesini yapabilir, daha sonra faturadaki stok kodları ile e-yaz yazılımdaki kodlar aynı ise fatura kalemleri otomatik olarak içeri alınır.  Stok kodları farklı ise stokları eşleştirerek içeri alır.

e-fatura da stok birim eşleştirme

stok birim eşleştirme

STOK BİRİM EŞLEŞTİRME

GİB nın kullandığı Stok birimleri ile e-yaz yazılım da kullanılan stok birimlerinin eşleştirilmesi işlemlerinin yapılması gerekir. Örnek olarak E-Yaz yazılım da Adet birimi kullanılmışsa bunun GİB deki karşılığı c62 dir.

e-fatura veri güvenliği

veri güvenliği

VERİ GÜVENLİĞİ

Kesilen E-Faturaların saklanması ve arşivlenmesi Entegratör firma tarafından yapılmaktadır. Böylece e-faturalara her zaman güvenli bir şekilde ulaşabiliriz.

E-Yaz Yazılım E-Defter

E-defter

E-DEFTER

Muhasebe kullanılıyorsa Mahsup fişlerinden e-defter için entegratör firma için otomatik xls dosyası oluşturulur.

E-ARŞİV

Oluşturuluyor…………