Market Barkod Sistemi

Market Barkod sistemi; Marketlerde barkodun ürünlerin satın alınmasın da, depolara ve şubelere transferlerinde,  sayımlarda ve satışların da yazılım ve diğer bilişim ürünleri ile kullanıldığı sistemlere market barkod sistemi denir. 

Market Barkod Sisteminde Kullanılan Ürünler: Market Barkod sistemlerinde kullanılan ürünleri donanım, yazılım ve etiketler olarak üç başlık altın da toplayabiliriz.

Donanım ürünleri: Barkod Okuyucu, Barkod Yazıcı, Barkodlu el terminali, Fiyat gör cihazı, barkod ve raf etiketi, Barkodlu dijital terazi, Pos Yeni Nesil Yazar Kasa, Elektronik Raf Etiketi, RFID etiket, Sunucu, Bilgisayar, Modem, Güç Kaynağı vb.

Yazılım Ürünleri:  Ticari yazılımlar, ERP yazılımları veya sadece marketler özel yazılmış Sektörel Yazılımlar, Mali onaylı Pos Yazar Kasa Ön Ofis Yazılımları, El terminali üzerinde çalışan Mobil uygulamalar, Donanımlar ile Uygulama yazılımlarını konuşturan entegrasyon yazılımları.

Etiketler: Raf Etiketi, Barkod Etiketi, Elektronik Raf Etiketi, RFID etiket.

Neden Barkod Sistemi ?

Barkod Sistemi

Barkod Sistemi

Ürün çeşidinin, sayısının ve müşteri yoğunluğunun fazla olduğu marketlerde barkod sistemi zorunlu hale gelmiştir. Barkod sistemi olmayan bir marketin, stok fiyatlarını takip etmesi, stoklarını kontrol etmesi, sayması ve siparişlerini doğru oluşturması çok zordur. Sistem olmadan bu işleri yapmanın maliyeti de oldukça yüksektir. Kar marjlarının her geçen gün düştüğü perakende sektöründe operasyonel maliyetleri artırmak değil aksine daha da düşürmek gerekir.

Market Barkod Sistemi Nasıl Kurulmalı

Market barkod sistemi kurulurken, marketin büyüklüğüne, depo ve şube sayısına, manav ve şarküteri gibi bölümlerin olup olmadığına bağlı olarak kullanılacak  (ERP, Ticari Program, Sektörel Program) yazılım, yazılımın kullanıcı sayısı, cihazlar ve bu cihazların sayısı değişir.  Önce sistemde kullanılacak bütün ürünler ve markete verilecek hizmetler için bir analiz yapılması ve yapılan analizin raporunun çıkarılması gerekir. Doğru ürünleri alsa da profesyonel hizmet almayan marketler, birçok sıkıntıyla uğraşmaya devam eder. Mesela birçok market yazılım ve cihaz olarak bütün yatırımlarını yaptıkları halde stok ve depo yönetiminde başarılı olamaz. Kayıp, kaçak ve fazla firelerin önüne geçemez.

Ancak barkod sistemi, doğru kurgulanır ve doğru kullanılırsa marketlerde ki operasyonel maliyetlerin birçoğu kontrol altına alınmış olur.

Market Barkod Sisteminin Avantajları

Stok Kartı

Ürün Kontrolü

Market barkod sistemi ile sipariş verilen ürünlerin doğru olup olmadığı, barkodlu el terminali ve el terminaline yüklü sipariş kontrol yazılımı ile kontrol edilerek yanlış ürün teslim alınmasının önüne geçilir.

Tartılı Ürün

Tartılı Ürün Takibi

Tartılı ürünlerin satış miktarları net olarak sisteme aktarılır. Barkodlu teraziler, tartılan ürünün gramajını da içeren barkod üretir. Kasada barkod okuyucu ile barkod okutulduğunda ürünün ne olduğu ve ağırlık miktarı sisteme aktarılır.

direk-termal-barkod-yazici

Raf etiketi ve barkod oluşturma hızı

Stokların fiyatlarının güncellenmesi, fiyatı güncellenen ürünlerin raf etiketlerinin güncellenmesi, barkodu olmayan ürünlere barkod etiketlerinin oluşturulması, daha hızlı ve hatasız olur.

Hatasız Satış

Kasada barkod okuyucu, yazar kasa, pos cihazı ve (Sektörel yazılım, Ticari Yazılım) yazılımın özellikleri kullanılarak,  satış işlemleri hızlanır ve hata yapma riski azalır.

Stok Kontrolü ve Sayım

Sayım hızı ve Doğruluğu

Depoda ürün sayım işlemleri de barkodlu el terminalleri ve sayım programları kullanılarak daha hızlı ve hatasız yapılır. Reyonlardaki ürün sayımları ve stok kontrolleri hızlanır.

Güvenli Rapor

Rapor

Güvenli Raporlar

Alınan ve satılan ürünlerin raporları ve bulundurulması gereken stok miktarlarının belirlenmesi ile verilecek siparişler sistemden otomatik olarak çıkarılır.

Market barkod sistemi, satış cirolarını anlık oluşturduğu için market sahibi anlık nakit ve kredi kartı tahsilatlarını akıllı telefonundan veya başka bir mobil cihazdan takip edebilir. Böylece ödemelerini ve satın alma işlemlerini daha kısa zamanda ve daha doğru şekilde planlayabilir.

Diğer Blog Yazıları